Za nami Wildeckie Lato Kulturalne, czyli cztery imprezy zrealizowane przez Radę Osiedla między 1.07 a 31.08 na placu M. Skłodowskiej – Curie, przy Rynku Wildeckim.
Podczas letnich wieczorów staraliśmy się dotknąć kultury i podzielić się nią z mieszkańcami w jej możliwie szerokim spectrum. Zrealizowaliśmy więc kilka koncertów, występów teatralnych a także seans filmowy z muzyką na żywo, zapraszając do współpracy głównie poznańskich artystów (w tym wildeckich). W doborze repertuaru postawiliśmy na różnorodność form i stylów, mając nadzieję, że każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Był więc psychodeliczny rock (wildecki zespół Dziwy), podróż muzyczna przez Bałkany z zespołem Ludożercy z innej wsi, perełka dla melomanów i filmowe klimaty w wykonaniu wirtuoza akordeonu Aleksieja Susłova, folkowe rytmy Waldemara Rychłego z zespołem w ilustracji muzycznej filmu niemego „Szczęście” z 1934r., zaś w świat przestrzeni dźwięku zabrał nas Marek Manowski w przepięknym koncercie muzyki elektronicznej. Z kolei magii teatru dotknęliśmy za sprawą trzech zespołów: Teatru Nikoli z Krakowa z ciepłym i humorystycznym zarazem spektaklem „Maruczella”, Teatru Ewolucji Cienia z Poznania (z Wildy) z widowiskowym, poetyckim i żywiołowym jednocześnie spektaklem „Fin Amor – miłość dworna”, oraz Teatru Avatar z Legnicy z interaktywną bajką dla dzieci „Morska opowieść” i pięknym w formie spektaklem „Marionetki”, łączącym elementy teatru ulicznego z tańcem z ogniami.
Było barwnie, dynamicznie, lirycznie, a momentami nawet nostalgicznie. Przede wszystkim jednak bezpiecznie! Włożyliśmy w to mnóstwo serca i pracy społecznej, mając w nagrodę uśmiechnięte buzie nie tylko dzieci… Usłyszeliśmy od Państwa wiele ciepłych słów, choć pojawił się też pewien „zgrzyt” związany z nałożeniem się dwóch niedzielnych koncertów na godzinę mszy o godz. 21.00. Pozostaje nam tylko przeprosić i obiecać, że dopilnujemy aby te głośniejsze koncerty muzyczne odbywały się w terminach z niczym niekolidujących. Pamiętajcie – słuchamy wszystkich głosów i wyciągamy wnioski, aby udoskonalić przyszłoroczną edycję. Wildeckie Lato Kulturalne zostanie bowiem zgłoszone w rozszerzonej formie do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i być może, jeśli Państwo wyrazicie taką wolę i zagłosujecie, będzie realizowane w przyszłym roku.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Julianowi Jajorowi – właścicielowi byłych budynków Politechniki Poznańskiej, za nieodpłatne udostępnienie dojścia do prądu, co bardzo ułatwiło nam zrealizowanie całego projektu, a także księdzu Proboszczowi Marcinowi Więcławskiemu za udostępnienie świetlicy, dzięki czemu, mimo deszczu, mógł się odbyć występ Teatru Nikoli.
Cieszymy się, że udało nam się ożywić miejsce, które wydaje się być stworzone do tego typu działań, co potwierdziła rewelacyjna atmosfera podczas wszystkich wydarzeń.
Dzięki temu serce Wildy zaczęło w końcu tętnić życiem kulturalnym.
Opr. Wioletta Dadej